Boj za slobodu a demokraciu – časť II.

17. November – Deň boja za slobodu a demokraciu – časť II.

November 1989 som zažil ako 24-ročný mladý muž zamestnaný na Filozofickej fakulte UK kde som pracoval po absolvovaní Elektrotechnickej fakulty a po roku vojenskej služby vo VUSe.

V tom čase som bol už niekoľko rokov činný pri práci s deťmi v tzv. Podzemnej cirkvi. Pod vedením Evžena Valoviča a v koordinácii s otcom biskupom Korcom som sa zapojil do laického apoštolátu detí. S deťmi sme sa stretávali v bytoch ich rodičov, organizovali výlety a letné tábory tajne na súkromných chatách, lebo za takú činnosť sme sa mohli dostať do basy. Jedinou oficiálnou a povinnou mládežníckou organizáciou bol Socialistický zväz mládeže (SZM) s detskou odnožou Pionier.

maros 2

S Evženom, Terkou Žitňanskou a mnohými ďalšími nadšenými mladými ľuďmi sme vytvorili sieť animátorov, pre ktorých sme robili kurzy, motivačné stretnutia a materiály, ktoré sme vyrábali na kolene. Tak nás zachytili aj novembrové udalosti, keď sme sa vracali z víkendového stretnutia pre aktivistov na Starých Horách.

Po pár mesiacoch hľadania svojej cesty v novej situácii po Nežnej revolúcii, sme sa rozhodli neoficiálne hnutie apoštolátu detí zaregistrovať ako občianske združenie – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, ktoré neskôr dostalo aj skrátený názov eRko. Na stretnutí sme schválili stanovy hnutia – 22.9.1990 (inak v deň mojich 25. narodenín) – som sa prvýkrát stretol so svojou budúcou manželkou Zuzkou. Od februára 1991 som v eRku pracoval ako výkonný tajomník, neskôr predseda a do súčasnosti ako riaditeľ programu Dobrá novina = dobranovina.sk

eRko sa postupne rozrástlo na jednu z najväčších detských organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou a získalo veľa priaznivcov a členov. Mám radosť z toho, čo sa nám spolu v eRku (erko.sk) podarilo dosiahnuť. Koncom augusta sme v Košiciach oslávili 25 rokov oficiálnej činnosti http://erko.sk/fotoreportaz-erkosice-2015/, v septembri som oslávil 50tku a v súčasnosti sa popri príprave 21. ročníka Dobrej noviny a posledných aktivitách Ambasádora Európskeho roku rozvoja 2015 pripravujem na ďalšiu výzvu.

Dostal som pozvanie od Jána Figeľa, ktorého si vážim, aby som posilnil ich tím spolupráce s odborníkmi KDH+ a zároveň kandidoval za ich hnutie v marcových voľbách do Národnej rady SR. Po dlhšom rozmýšľaní som sa rozhodol, že túto výzvu prijmem. KDH považujem za hnutie Novembra 89 a som rád, že sa otvára pre nové tváre. Budem kandidovať ako nestranník a ak budem zvolený, chcel by som sa prednostne venovať témam, ktorým som sa venoval v živote aj doteraz: rozvojová spolupráca, deti, mládež, rodina, cirkev.
 

Pridaj komentár